Kazakistan’da Su Taşkını: 13 Binden Fazla Kişi Tahliye Edildi

Ülkede yoğun yağışlarla geçen kışın ardından sıcaklığın yükselmesiyle yaşanan taşkınlarla mücadele sürüyor. Birçok köy tamamen su altında kalırken, barajların kapasitesi aşıldı.

Ülkenin farklı bölgelerindeki kara yolları ve köprüler de su altında kalarak ulaşımı engelledi. Acil Durumlar Bakanlığı, su baskınından etkilenen bölgelerden 13 bin 659 kişinin tahliye edildiğini, bunlardan 1655’inin helikopterlerle kurtarıldığını açıkladı. Ayrıca, 10 binden fazla büyükbaş ve küçükbaş hayvanın da tahliye edildiği belirtildi. Şu anda, askerler de dahil olmak üzere 8 bin 458 görevlinin su taşkınıyla mücadele ettiği bildirildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, selin son 30 yılın en büyüğü olduğunu belirterek, durumun her an kötüleşebileceği uyarısında bulundu. Tokayev, öncelikli görevin can kayıplarını önlemek olduğunu vurgulayarak, su taşkınından etkilenen bölgelere gerekli yardımın sağlanacağını ve vatandaşların maddi kayıplarının devlet ve iş dünyası tarafından tazmin edileceğini duyurdu.

​​​​​​​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x