Rekabeti Koruma Kanunu’na değişiklik geliyor! Dijital piyasalara rekabet ayarı…

Rekabet Kurumu, 4053 numaralı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’da değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Kanunda yapılacak değişiklik ile Rekabet Kurumu, dijital piyasalarda rekabeti bozucu hareketlerde bulunan şirketlere daha hızlı müdahale edebilecek.

4053 sayılı kanun mal ve hizmet piyasalarındaki rekabeti engelleyici, bozucu veya kısıtlayıcı anlaşma, karar ve uygulamaları ve piyasaya hakim olan teşebbüslerin bu hakimiyetlerini kötüye kullanmalarını önlüyor. Ayrıca bu kanun gerekli düzenleme ve denetlemeleri yaparak rekabetin korunmasını da sağlıyor. Ancak rekabeti bozucu bir adımda bulunan şirketlere açılan soruşturmaların sonuçlanması 1,5 yıl sürüyor.

Kanunda yapılacak değişiklik ile dijital piyasalardaki rekabetin kuralları önceden belirlenecek. Kanunda yapılacak değişiklikte, telefonların içine vatandaşa sorulmadan eklenen uygulamalara dair bile katı kurallar getirilecek. Dijital çağın gereklerini karşılamak için hazırlanan, rekabet ihlalini önleyerek dijital pazar düzenini tesis etme noktasında Rekabet Kurumu’nun elini oldukça güçlendirecek çalışmanın yeni yasama döneminde hayata geçirilmesi bekleniyor. Bu mecralarda faaliyet gösteren ve rekabeti ihlal ettiği belirtilen şirketlere artık hızlı bir şekilde soruşturma açılıp ceza kesilebilecek. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x